Rockbandet The Awesome Welles leverede en sjælefyldt rockpræsentation i Musikhusets klare toner
Der var lagt op til mørk kaffe-rock denne aften i Musikhuset Aarhus’ Lille Sal, da The Awesome Welles vendte tilbage til scenen. Bandet har spillet en smule tidligere på året, men ellers har der været så godt som stilstand og mut lyd fra bandet siden 2016 live-mæssigt (dog udgav de deres andet album River’s Edge i 2019), men nu er de tilbage med fuld styrke og nyt album i bagagen.
Secular Age hedder det nye album og udkom d. 10 februar i år, der tæller 10 nummer og omfavner bredt og strømlinet rock-noir på en lyttermedtagelig, dragende og følsom rejse. Bandet live udmønstrer også et gedigen håndværk af både stringente, hjertevarme finesser tilsat melankolske, støjende udbrud af fortvivlelse og armod.
Fremtiden så lys af for bandet, men komplikationer med pladeselskab var med til at flå de store drømme fra hinanden, som man også kan fornemme i nerven, når de står på scenen. Coronatiden umiddelbart lige efter River’s Edge (2019) var heller ikke jut med til at hjælpe på det hele, men nu ser tien lysere ud.
Koncerterne er tilbage, og aftenens udtryk og spilleglæde var til at føle på med stærk, fremtonende vokal fra forsanger Adam Allen, hårdtslående trommer, bevægelser og en bassist med sin bas solidt næsten op over armhulen. Mere høj basføring. Bandets lyd og rolige facon var med til, at man følte sig i gode hænder og en afslappet tilstand.
Setlisten bestod af et afstemt færd fra bandet tre albums (The Awesome Welles udkom i 2014) med en lille, ikke overrasket overvægt til Secular Age. Må The Awesome Welles få sin velfortjente succes ovenpå udgivelsen af deres tredje udgivelse med flere koncerter rundt omkring.
Setlist:
1. Closer
2. Sweet Mercies
3. Seven Wonders
4. Running Out of Time
5. Is It Too Late
6. Out of the Woods
7. Secular Age
8. Rivers Edge
9. Kinder
10. Sleeping on the Edge
11. Suffer
12. On a Sunday
13. Easy Street
14. Tempest
15. Everything I Had
16. Undertaker
17. Daddy Don’t Go
